Matematiikan ja systeemianalyysin laitos

Matematiikan ja systeemianalyysin laitos

Laitoksen viisi keskeistä tutkimusaluetta ovat: algebra ja diskreetti matematiikka; analyysi; sovellettu matematiikka ja mekaniikka; stokastiikka ja tilastotiede; systeemianalyysi ja operaatiotutkimus. Tarjoamme pää- ja sivuainekokonaisuuksia kandi- ja maisteritasolla sekä tohtorikoulutusta jatko-opiskelijoille. Laitokselta viime aikoina valmistuneet ovat sijoittuneet yliopistoihin, tutkimuslaitoksiin, julkishallintoon sekä yrityksiin esimerkiksi finanssi-, energia- ja liikennesektoreilla.

Kalenteri

21.10. 14:15  Shinji Koshida (Chuo University): Coupling of multiple Schramm-Loewner evolution and Gaussian free field – Y405

23.10. 12:15  Vesa Vuojamo: Euclidean time-frequency transforms – M3 (M234)

23.10. 14:15  Milo Orlich (Aalto): Early history of homological algebra and category theory – M2 (M233)

23.10. 15:15  Neea Palojärvi (Åbo Akademi): On $\tau$-Li coefficients and explicit zero-free regions – M3 (M234)

24.10. 15:15  Jie Li: An introduction to secure distributed matrix multiplication – M3 (M234)

28.10. 14:15  Jaakko Lehtomaa (University of Helsinki): On asymptotic independence and support detection techniques for heavy-tailed multivariate data – Y405

29.10. 15:15  Elina Robeva (University of British Columbia): Maximum Likelihood Estimation of Totally Positive Densities – U6

30.10. 12:15  Vito Buffa: Remarks on time-smoothing for parabolic variational problems in metric measure spaces – M3 (M234)

4.11. 14:15  Niko Lietzén (Aalto): TBA – Y405

5.11. 15:15  Luca Sodomaco (Aalto): TBA – M2 (M233)

5.11. 15:15  Timo Takala: Time mollifications in a space-time cylinder (diplomityöesitelmä) – M3 (M234)

6.11. 12:15  Karl Brustad: TBA – M3 (M234)

6.11. 15:15  Nadir Sahllal (Universite Mohammed V de Rabat): TBA – M3 (M234)

11.11. 14:15  Hoa Ngo (Aalto): TBA – Y405

12.11. 15:15  Olga Kuznetsova (Aalto): TBA – M2 (M233)

13.11. 12:15  Julian Weigt: TBA – M3 (M234)

18.11. 14:15  Marko Voutilainen (Aalto): TBA – Y405

19.11. 15:15  Laura Jakobsson (Aalto): TBA – M2 (M233)

Vierailijoita

Louna Seppälä 1.9.2019–31.7.2020

Neea Palojärvi (Åbo Academi) 10.10.–8.11.

Shinji Koshidan (University of Tokyo) 14.10.–30.10.

Adame-Carrillo David 14.10.–17.10.

Thomas Britz 16.10.–18.10.

Nicolas Goudemand 19.10.–22.10.

Elina Robeva 27.10.–30.10.

Luca Sodomaco 4.11.–8.11.

Arne Jensen 14.11.–19.11.

Sivusta vastaa: webmaster-math [at] list [dot] aalto [dot] fi